С последните изменения на Наредба № Н-18 на Министерството на финансите от 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин“ (обнародвана в ДВ брой: 80, от дата 28.9.2018 г.) се въвеждат редица нови изисквания към производителите на фискални устройства, софтуер, търговците и операторите на онлайн магазини.
Изисквания към фискалните устройства
Според последните изисквания, всеки фискален бон след да притежава двумерен баркод /или т.н. QR код/, което ще позволява на потребителите да проверяват за автентичността на издадения бон чрез приложението на НАП.
Също така интервалът на обмен на данни с НАП се променя от 30 дни на 5 мин.
Новите / или доработените / фискални устройства ще следва да осигурят възможност за издаване на сторно бележки – т.е. ще бъде прекратена практиката за издаване на сторно бележки от кочан.
Наредбата предвижда и забрана за издаване на така наречените служебни бонове или междинни сметки, популярни в заведенията и ресторантите – сектор с високорисков фискален профил.
Сроковете за привеждане на фискалните устройства в обектите в съответствие с изискванията на Наредбата са както следва:
а) За фирми, регистрирани по ДДС и НЕизползващи СУПТО /Софтуер за управлението на продажбите в търговските обекти/: 31.03.2019 г.;
б) За фирми, регистрирани по ДДС и ИЗПОЛЗВАЩИ СУПТО /Софтуер за управлението на продажбите в търговските обекти/: 30.09.2019 г.;
в) За фирми, нерегистрирани по ДДС: 30.06.2019 г.;
г) За фирми, оборудвани с интегрирани системи за продажби /например големите търговски вериги/: 31.12.2019 г.;
Изисквания към софтуерите за управление на продажбите в търговските обекти
В Наредбата е добавен нов раздел с изискванията към разработчиците на търговски софтуер. Основното изискване се отнася до невъзможността на търговският софтуер да функционира без свързан фискализиран касов апарат или фискален принтер. Също така след всяка продажба софтуерът следва да изпраща команда за печат на фискален бон. Въвежда се и изискването всеки софтуер да се декларира в Приходната агенция, която от своя страна ще поддържа публичен регистър за софтуерите, за които е декларирано съответствие с нормативните изисквания.
Изисквания към Лицата, които извършват продажби чрез Електронен магазин
Собствениците на Интернет магазини се задължават да се регистрират като такива в НАП. Отделна регистрация се извършва за всеки обект, от който се извършват продажби. Подробна информация относно домейна, хостинга и администрацията на онлайн търговците се подава в срок до 3 месеца след обнародването на наредбата съгласно Приложение № 33.
Приходната агенция ще поддържа регистър на електронните магазини.
Търговци на горива
Наредбата предвижда нов пакет изисквания и за търговци на горива. Също така във връзка с протестите и поетите от правителството ангажименти за визуализация на акцизните и ДДС ставки във всеки фискален бон за закупено гориво, Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане нов проект за изменение на Наредба Н-18, който може да видите тук: http://www.minfin.bg/bg/news/2018-11-21/10507
Всички медии не спряха да я обсъждат тази наредба. Да видим какъв ще е финалния ѝ вид?!